גרפולוגיה משפטית

logo_keren166x408גרפולוגיה משפטית הינו תחום התמחות הקושר בין הגרפולוגיה, עולם המשפט, זיהוי אותנטיות מסמכים ובין הבנה פסיכולוגית של הכותב ויוצר המסמך. מכון "יישומים גרפולוגיים" הוקם על מנת לתת מענה מקצועי, אמין ואיכותי בכל המכלול האמור, ולספק שירות לעורכי דין וללקוחות בכל הנוגע לסוגיות שונות בתחום מורכב זה.


המומחיות המקצועית

על מנת להיחשב כמומחה בתחום הגרפולוגיה המשפטית, על הגרפולוג להיות בעל השכלה והבנה עמוקה בתחומים אילו בצורה ההולמת את דרישות מערכת המשפט, שכן כל חוות דעת אחרת לוקה בחסר ולא משקפת את התמונה המדויקת של מה שלמעשה קרה באמת בעת יצירת המסמך השנוי במחלוקת אותו בודקים, ועלולה ליצור עיוות דין או תמונה הלוקה בחסר בעת מתן העדות.

עולם הגרפולוגיה המשפטית עוסק, למעשה, במיפוי הפרטים של כתב-היד ללא הניתוח הפסיכולוגי או האישיותי של סימני הכתב. ברוב המקרים אין צורך במידע האישיותי, אם כי קיימים מקרים בהם יכול המומחה לאתר סממנים שונים המעידים כי החותם נמצא במצב לחץ כלשהו בעת כתיבת המסמך, ולהתחשב במשתנה זה בתהליך זיהוי הכתב.


היבטים יישומיים בגרפולוגיה המשפטית

העשייה המקצועית משווה בין כתבי יד, חתימות, או ספרות, ומסיקה האם יש התאמה בין כתב-היד שבמחלוקת לבין דוגמאות וודאיות, בלתי מוכחשות, של אותו כותב. מדובר למעשה, במעין עבודת בלשות דקדקנית ודורשת דיוק, אשר נעזרת בשלל אמצעים, כמו מיקרוסקופ, שולחן אור, תאורת אולטרה-סגול, צילומי מעבדה, הגדלות ומניפולציות ממוחשבות, ומעל הכל – ידע וכישורי הניתוח של הגרפולוג המשפטי.

גם הנחת הייסוד של הדיסציפלינה בהקשר המשפטי, בדיוק כמו ההנחה הבסיסית של הגרפולוגיה האבחונית, גורסת כי כתב-היד הוא למעשה כתב המוח. כלומר – תפקידה של היד הוא רק לבצע את הפקודות של המוח ולהמיר אותן לכתב. ובכך משקף כתב היד בדיוק מופלג את המתרחש במוח האדם.

אם מאמצים הנחה זו, ניתן להבין כיצד חתימות, למשל, הן כלי ניתוח מרכזי של בעל המקצוע. הנחה זו מובילה להבנה כי לכל אדם "כתב מוח" אישי וייחודי לו, שכן, לכל אינדיבידואל יש את האישיות המייחדת אותו. אי לכך, כמעט בלתי אפשרי שיהיו זיופים שאינם ניתנם לגילוי ולזיהוי.

לקריאת מאמרים נוספים על גרפולוגיה משפטית ניתן להקליק כאן

Call Now Button