עוצמת הגרפולוגיה במשפט ובעסקים

גרפולוגיה, ככלי איבחון חזק, שייכת לתחום מדעי החברה. הבסיס שלה הוא מדעי ולכן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע בתחום הגרפולוגיה אשר הכשרתם מתבססת על לימודי המדע באופן יסודי ועמוק הזה ולא על אינטואיציות ותחושות בטן.
הייתרון הגדול של שימוש בגרפולוגיה הוא האובייקטיביות של הכלי הזה. כידוע לכולנו ראיון קבלה הוא כלי חשוב, אך הוא סובל מחוסר אובייקטיביות. המראיין, גם מבלי שהוא מודע, מגיב לנושאים כגון הופעה חיצונית, גוון הקול ומשיכה טבעית. זהו חלק מהיותנו אנושיים ואין טעם להילחם בכך. לעומת זאת כאשר גרפולוג מומחה בוחן את כתב היד, הוא רואה ישירות לתוך האדם, מבעד לחיצוניות המטעה. בפני הגרפולוג נגלות האיכויות האמיתיות של המועמד ללא ההתנהגויות המחושבות היטב שלו בזמן הראיון.
בתחומי העבודה גרפולוגיה יכולה להיות כלי נפלא בתחומים האלו למשל:
מיון והתאמת כח אדם – כאשר בודקים אפשרות לצרף מועמדים למשרה רגישה, חשוב מאד לדעת, מעבר להכשרה המקצועית של האדם, גם מהן התכונות האישיותיות שמאפיינות אותו, ואשר יכולות לסייע, או לעיתים להקשות, על מילוי תפקידו באופן הטוב ביותר. למשל כאשר מקבלים מתמחה במשפטים חשוב לבדוק האם הוא אמין, מתמיד, מוכן לקבל את מרות המנהל ואת רמת ההשקעה שלו. לתפקידי מכירות ושירות חשוב לבדוק יכולת שכנוע, מודעות לשירות, כושר משא ומתן ועוד. כל אלו ניתנים לאיבחון מהיר ויעיל דרך הכתב.
חשוב לבדוק גם את ההתאמה של האדם לסביבה האנושית אליה הוא נכנס, כיוון שלעיתים מזומנות אותה סביבה אנושית היא זו היכולה לעודד או להכשיל את האדם בתיפקודו. יכולים להיות אנשים טובים ואיכותיים אך שאינם מסוגלים למצוא שפה משותפת, ואז הפוטנציאל הגלום בכל אחד מהם לא יבוא לידי מיצוי כראוי.
כלי להנעת עובדים – דרך כתב היד ניתן לאבחן, בין השאר, גם מה מניע את העובד. מה באמת מעניין אותו להשיג בעבודה – האם זה פשוט כסף? אולי ביטחון? אולי חברה ופירגון? אולי הערכה וכבוד ואולי בכלל הגשמה עצמית ויכולת להטביע חותמו? ברגע שמנהל יודע מה מניע את העובד שלו, הוא יכול להניע אותו דרך אותו צורך, ולתגמל אותו בדיוק בתחום החשוב לו, וכך גם העובד מרוצה כיוון שהצורך הבסיסי שלו מתמלא, וגם המנהל מרוויח עובד מרוצה אשר מפיק מעצמו את מלוא הפוטנציאל והעוצמה שבו.
בדיקת אמינות, מהימנות ויושר – בדיקה גרפולוגית זהירה יכולה לחשוף האם לאדם שכתב יש נטייה לפשע, האם הוא דובר אמת, עד כמה הדיווח שלו מדוייק ואמין, האם הוא מסוגל לעמוד בפני פיתויים, עד כמה הוא נתון להשפעה, וגם האם הוא מדווח על טעויות שעשה או שמא מנסה להעלים או לטשטש אותן. תחום זה חשוב ביותר מול עובדים וגם כאשר שוקלים שותפות.
גרפולוגיה משפטית – גרפולוג המומחה גם בזיהוי כתבי יד וזיופים הוא כלי ייעוץ מצויין עבור עורכי דין וחוקרים פרטיים. לפני שמחליטים לתקוף מהימנות של מסמך מסויים, כדאי מאד להתייעץ עם גרפולוג מומחה לזיהוי זיופים וכתבי יד אשר ייתן עצה האם בכלל מומלץ ללכת על הכיוון הזה. ייתכן כי אפשר יהיה לחסוך הרבה משאבים אם יודעים מראש האם באמת מדובר בזיוף או שמא המסמך אותנטי. ניתן לאבחן לעיתים קרובות גם מועדי כתיבה, מצב נפשי בזמן חתימה על מסמך (מה שיכול לתרום בשאלת גמירות הדעת של החותם), גיל הכותב ועוד ממצאים מעניינים אשר יכולים לשפוך אור חדש על הפרשה.
איך בוחרים גרפולוג שניתן לסמוך עליו?
1. האם הוא חבר באגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית?
2. האם יש לו השכלה בתחום מדעי החברה?
3. האם צבר מספיק ניסיון מול קהל יעד דומה לכם?
4. האם הוא גם מכשיר ומסמיך גרפולוגים אחרים?
5. כגרפולוג משפטי – האם עבר הכשרה ספציפית באבחון זיופים? האם הוא בעל הכשרה משפטית? האם קיבל הערכה והוקרה מבתי המשפט על חוות דעתו?
אם הצלחתם לענות על כל אלו בחיוב – הרי שאתם בידיים טובות. אם יש שאלה או תהייה – הרגישו נוח לשאול.

Call Now Button